Sütiş Emirgan Hakkımızda
BİZ EMİRGAN SÜTİŞ OLARAK

Sütlü tatlılarımızda kullandığımız sütü günlük olarak mandıradan alıyoruz. Tüm sütlü tatlılarımızda %60 manda, %30 inek ve %10 oranında keçi sütü kullanıyoruz.

Kullandığımız peynirleri doğrudan üretildiği yerlerden temin ediyoruz. Beyaz peynirimizi, Ezine’den sadece firmamıza özel üretim yapan özel bir çiftlikten getiriyoruz. Aynı şekilde, tulum peynirimizi Erzincan’dan, eski kaşarımızı Gelibolu’dan, bizzat yerinde seçip tadarak size sunuyoruz..

Tüm reçel çeşitlerimiz, Adapazarı’nda faaliyet gösteren, Türkiye’nin markalaşmış ilk ev yapımı organik reçellerini üreten bir firmadan temin edilmekte. Hiçbir katkı maddesi, koruyucu, kıvam arttırıcı kullanılmadan üretilen bu reçellerde şeker bulunmuyor; lezzeti meyvenin kendi tadından alıyor.


Lezzete Lezzet Katıyoruz...
Kullandığımız etleri, Artvin ve Susurluk yörelerinde yetişen danalardan elde etmekteyiz. Kesimi ve nakliyesi, yüksek kalite ve hijyen standartları doğrultusunda yapılıyor. Etlerin firmamıza ulaştırılmasından itibaren, 5 hafta süreyle dinlenmeye bırakılır. Bu süre zarfında etin lezzeti artar.

Dönerimizin pişirilmesinde, sağlığa hiçbir zararı bulunmayan elleme mangal kömürü kullanıyoruz.

Çayımızı, yılın ilk hasatı ile beraber Rize’den özel olarak toplattırıp, depolarımızda 1 sene boyunca dinlendirdikten sonralar servis ediyoruz.

Kullandığımız tüm ekmekleri kendimiz üretiyoruz. Ekşi maya kullanılarak hazırlanan ekmeklerin içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmaz. Miksler, ekmek ustamız tarafından geleneksel metodlar kullanılarak hazırlanır. 24 saat çalışan fırınımız sayesinde misafirlerimize günün her saati sıcak ve taze ekmek sunuyoruz.