Sütiş Emirgan Organik Ürünler - Bal
Bal, insanoğlunun faydalandığı en eski gıdalardan biridir. Bal, binlerce yıldan beri hem enerji sağlayan değerli bir besin maddesi olarak hem yara ve yanıkların tedavisinde hem de bir çok hastalıklarda ilaç niyetine kullanılmaktadır.

Bal, öncelikle doğal bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle sağlıklı insanların yanında , 1 yaşından büyük bebekler , yaşlılar, sporcular ve hastalar için özellikle tüketilmesi gereken bir besin maddesidir.

- Bal, antimikrobiyel bir besin maddesidir. Balda mikrop üreyemez çünkü;

- Şeker konsantrasyonu çok fazladır.

- Balın pH oranı 3.5-4.0 civarındadır.

- Baldaki enzimler inhibin (H2O2) oluşmasına neden olur.

- Bal, sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Kanı temizler, kan dolaşımını düzenler. Kan yapıcı özelliği vardır. Damar sertliğine karşı faydalı olur.

- Bal, temel karbonhidratların kaynağıdır. İçeriğinde genel olarak, yüzde 17-20 su, yüzde 80-85 karbonhidrat ve yüzde 0,5-1 düzeyinde proteinler, aminoasitler, vitaminler ve mineraller bulunur. Bal, karbonhidrat miktarı ile bir yemek kaşığında 64 kalori enerji sağlayarak kaslar için yakıt görevi yapmaktadır. Amerika’daki Memphis Üniversitesi'nin Egzersiz ve Spor Beslenme Laboratuvarı egzersiz öncesi, sindirim için balın en etkili karbonhidrat olduğunu tespit etmiştir. Kan şekerine diğer karbonhidrat kaynaklarına göre daha ılımlı etkisi olduğu gözlenmiştir.

- Bal sıradışı bir etkiye maruz kalmadıkça asla bozulmaz. Zaman faktöründen etkilenmez.

"Emirgan Sütiş" markalı organik ballarımız Artvin Yusufeli ilçesi, Altıparmak Dağı'nın 1500 mt. rakımlı bölgesinde, %100 doğal yöntemlerle üretilmektedir. Üretim sahamız insan faktöründen tamamen arındırılmış, arıların yaban hayatına hiçbir müdahale olmayacak, 60 endemik çiçek türünün bulunduğu bir bölgededir.