Selahattin Taş
Ekmek Ustası

"Ekmekçilik Tüm Dünyada Bir Sanat”

14 yaşında, ailesine ait fırında ekmek yapmaya başlayan Selahattin Usta, kısa zamanda birçok ekmek çeşidinin yapımını öğrenmiştir. Selahattin Usta, 1994-1999 yılları arasında Motta Pastaneleri’nde Ekmek Şefi, 2002-2005 yılları arasında Caliente Horno firmasında  Unlu Mamüller Sorumlusu ve 2006-2007 yılları asında Söke Un firmasında Değirmencilik görevlerinde bulunduktan sonra 2008 yılı itibariyle Emirgan Sütiş ailesine katılmıştır.

Kendisi Türkiye’de Ekmekçilik’in durumunu şöyle açıklıyor: Maalesef ülkemizde ekmek sanatlarına yeterince önem verilmiyor. Sanat diyorum çünkü, tüm dünyada ve özellikle Avrupa’da bu işe sanat gözüyle bakılıyor. En basit restoranlarda bile en az 6-7 farklı çeşit ekmek servis ediliyor. Ülkemizde bu rakamı en lüks restoranlarda bile görmek çok zor maalesef. 400 farklı çeşit ekmek yapabiliyorum ve aslında Emirgan Sütiş’i tercih etme sebeplerimden biri de bu, yani "sanatımı icra edebilmek”. Şu anda restoranımızda 20 farklı çeşit ekmek üretiliyor ve bu sayıyı zaman içerisinde arttırmayı planlıyoruz.

Selahattin Usta, yaptığı ekmek çeşitlerinin tümünde ekşi maya ve kendi özel mikslerini kullandığını ifade ediyor ve ekliyor: Hazır maya ve katkı maddeleri ile üretilmiş hiçbir ekmek, ekşi maya ve doğal karışımlarla hazırlanan kadar lezzetli olamaz.

Selahattin Usta İreks Üretim Sertifikası sahibi olup, şimdiye kadar 30 usta yetiştirmiştir. Halen birçok büyük otel ve pastaneye danışmanlık hizmeti ve eğitim vermeye devam etmektedir.