Yılmaz Usta
Sütlü Tatlı Ustası

"Sütle Arama Kimse Girmedi"

Bir aile geleneği olan muhallebicilikle henüz çocuk denecek yaşlarda babasının yanında tanışan Yılmaz Usta,  1985 yılından beri Emirgan Sütiş’te çalışmaktadır. Artvin’de, çıraklıkla başlayan meslek hayatını "Ben sütün içerisinde doğdum, sütle arama kimse girmedi, ben sütün olmadığı bir işte çalışamam” şeklinde nükteli bir cümleyle ifade ediyor kendisi. Çocukluk yılları köyde geçen Yılmaz Usta, o yıllarda süt hakkında birçok bilgiyi ailesinden öğrendi. Sütün hayvandan sağılması, işlenmesi ve birçok farklı süt ürünü haline getirilmesi süreçlerini hem teorik hem uygulamalı olarak bizzat yerinde görerek tecrübe etti. Kendisi iyi bir sütlü tatlının sırrını şöyle açıklıyor:

Bana göre sütlü tatlının lezzetini belirleyen en önemli faktör "sübye”** dir. Sübye ne kadar iyi hazırlandıysa, tatlı da o kadar lezzetli olur. Sübye pirinçten hazırlanan bir madde olduğundan bu durumda kullandığınız pirincin de kaliteli olması gerekir. Sübyelik pirinç özeldir, her yerde yetişmez. Öyle ki pilavlık pirinçten sübye, sübyelik pirinçten de pilav olmaz.


Yılmaz Usta, meslek hayatı boyunca, bu işin gelecek kuşaklara da aktarılması için birçok çırak ve usta yetiştirdi. Bundan büyük keyif aldığını ve aslında en önemli kısmın da bu olduğu noktasını özellikle vurguluyor.