Yücel Usta
Pasta Ustası

"Zevkli ve Riskli”

Küçük bir mahalle pastanesinden Türkiye ve Dünya’nın en büyük otellerine uzanan bir başarı öyküsü aslında Yücel Usta’nın meslek hayatı…

1984 yılında başlayan pastacılık kariyeri, 92 yılında girdiği Çırağan Sarayı ile profesyonel bir platforma taşındı. 94 yılında çalıştığı bölümün şefliğine yükselen Yücel Usta, Avrupa’da katıldığı seminer ve eğitimlerle kısa zamanda Türkiye’nin aranan pasta ustaları arasına girdi. 2002-2003 yılları arasında Richmond Otel, 2003-2006 yılları arasında Mövenpick Otellerinde Pasta şefliği ve eğitimcilik görevlerini yürütü. 2007 yılı itibariyle Emirgan Sütiş ailesine katılan Yücel Usta pastacılıkla ilgili şunları söylüyor bize:

Pastacılık zevkli ve riskli bir iştir. Hem göze hem damağa hitap etmelisiniz. İkisinden biri eksik ya da kusurlu olursa ortaya çıkan ürün bana göre pasta değildir. Yapmış olduğum tüm pastaların içeriklerini, hamurundan kremasına kadar kendim hazırlıyorum. Beğenmediğim hiçbir pastayı servise göndermem. Yaptığım pasta her yönden kusursuz olmalı ki, yaptığım işten keyif alabileyim.

Yücel Usta, Bahreyn ve Suudi Arabistan’da , Türk Mutfağı’nın tanıtımı için düzenlenen kongrelere Türkiye adına katılmıştır. Halen birçok büyük otel ve pastanede, eğitimcilik görevini sürdürmektedir.