Emirgan Sütiş
BLOG

Günde bir yumurta kalbi korur mu?

Günde bir yumurta kalbi korur mu?

Doğru bildiğimiz yanlışlarda konumuz bugün yumurta…  Çinli ve İngiliz araştırmacılar tam dokuz sene boyunca bir araştırma yürüttü ve bu araştırmaya göre günde bir yumurta tüketmenin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ile inme riskini azalttığı ortaya çıktı.

Uzmanlar uzun yıllardır fazla yumurta tüketiminin kötü kolesterole etkisi konusunda uyarılarda bulunuyor. Ancak yeni bir araştırma her gün tüketilen bir adet yumurtanın kalp krizi de dahil olmak üzere kalp sorunlarını azalttığını ortaya koydu. Araştırmaya göre her gün bir adet yumurta yiyen Çinli yetişkin bireylerin kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski azaldı. Araştırmada, yaşları 30 ile 70 arasında değişen 400 binden fazla kişinin yeme alışkanlıklarına odaklanıldı. İki İngiliz üniversitesinin ortak yürüttüğü araştırmada, katılımcılardan 13.1’i her gün bir yumurta tüketirken, 9.1’i ise hiç yumurta tüketmiyordu. Katılımcıların sağlık durumları yıllar boyunca takip edildi. 9 yılın sonunda araştırmaya katılanların 83 bin 977’si kalp ve damar hastalıklarından mustarip olurken, 9 bin 985’i bu hastalıklara bağlı olarak hayatını kaybetti, 5 bin 103’ü ise kalp krizi gibi koroner bir hastalığa yakalandı.

Tüm bu araştırmanın sonucuna göre, günde 1 yumurta tüketen kişilerin kalp krizi geçirme riski yüzde 26, kalp krizine bağlı ölüm riski yüzde 28, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riski ise yüzde 18 oranında azaldığını görebiliyoruz. Haftada ortalama 5 yumurta tüketen kişilerde ise bu oran yüzde 12 olarak hesaplanmış. Yumurta, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içeriyor. Aynı zamanda önemli bir yağ asidi kaynağı olan yumurta, doymuş yağ bakımından da bir hayli düşük.

Kaynak: Hürriyet.com